Konkurs urodzinowy!

KONKURS-URODZINOWY4

Zapraszamy do udziału w konkursie z okazji 12. urodzin AKARI!

Świętujemy nasze 12. urodziny. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie „Dwunastu sławnych Japończyków”.
Pytania będą się pojawiały na naszej stronie internetowej oraz na profilach na Facebooku i instagramie. Zwycięzca konkursu będzie tylko jeden, ale mamy nadzieję, że sama zabawa z nami okaże się na tyle atrakcyjna, żeby wszyscy czuli się wygrani 🙂

Zanim przejdziemy do pytań, prosimy o zapoznanie się z poniższymi zasadami.

REGULAMIN KONKURSU

1. Konkurs organizowany jest przez firmę AKARI Anna Nemoto Nauka języka japońskiego i tłumaczenia, zwaną dalej organizatorem.
2.1. Konkurs adresowany jest do wszystkich obecnych uczestników kursów języka japońskiego prowadzonych przez organizatora w roku szkolnym 2018/19, na których udział w kursie została zawarta stosowna umowa oraz którzy podpisali (w przypadku osób niepełnoletnich rodzice) tekst związany z obowiązkiem informacyjnym z zakresu ochrony danych osobowych.
2.2. Uczestnikiem konkursu jest każdy uczestnik kursów języka japońskiego prowadzonych przez organizatora, który w terminie do 15 grudnia 2018 r. prześle swoje imię i nazwisko oraz odpowiedzi na pytania konkursowe pod adresem mailowym szkola_akari@yahoo.co.jp.
3. Zadaniem uczestników jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na pytania konkursowe.
4. Odpowiedzi na pytania konkursowe przysyłane inną drogą niż określona w punkcie 2 ust. 2 regulaminu nie będą brane pod uwagę. Nie będą uwzględniane również odpowiedzi, które dotrą po 15 grudnia 2018 r.
5. Każdy uczestnik mam prawo przysłać jeden e-mail z treścią określoną w punkcie 2 ust 2 regulaminu. Kolejne e-maile nie będą uwzględniane.
6. Każdy uczestnik konkursu zobowiązany jest do posiadania aktywnej skrzynki e-mail w celu kontaktowania się z organizatorem.
7. Nagrodą w konkursie jest jedna karta podarunkowa o wartości 50 zł do wykorzystania w sklepach yatta.pl.
8.1. Zwycięzcą konkursu jest osoba, która w wyznaczonym terminie przyśle pod adresem mailowym określonym w punkcie 2 ust. 2 wiadomość mailową zawierającą największą ilość prawidłowych odpowiedzi.
8.2. W przypadku jeśli taka sama największa ilość prawidłowych odpowiedzi zostanie udzielona przez więcej niż jednego uczestnika konkursu, zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony spośród tych uczestników w drodze losowania.
8.3. Zwycięzca konkursu otrzyma kartę podarunkową wymienioną w punkcie 7.
9. Zwycięzca konkursu zostanie poinformowany o wygranej w terminie do 17 grudnia 2018 r.
10. Zwycięzca konkursu będzie mógł odebrać nagrodę osobiście z rąk lektorów w dniu najbliższych zajęć po rozstrzygnięciu konkursu.
11. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za podanie przez uczestników konkursu nieprawdziwych danych lub danych osoby trzeciej. Podanie nieprawdziwych danych lub danych osoby trzeciej skutkuje odebraniem prawa do nagrody.
12. Wzięcie udziału w konkursie oznacza zaakceptowanie wszystkich zasad określonych w niniejszym regulaminie. Organizator może wykluczyć uczestnika z udziału w konkursie w przypadku naruszenia przez uczestnika postanowień regulaminu.
13. Wszelkie reklamacje dotyczące sposobu przeprowadzenia konkursu uczestnicy konkursu mogą zgłaszać drogą mailową pod adresem szkola_akari@yahoo.co.jp nie później niż w terminie 7 dni  od dnia zakończenia konkursu. Reklamacje złożone po tym terminie, jak również drogą inną niż mailowa, nie będą rozpatrywane.

A oto PYTANIA KONKURSOWE:

1. Bohater pierwszego pytania to jeden z „trzech zjednoczycieli państwa”. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i doskonale potrafił wykorzystywać szanse, jakie dawały mu jego czasy.  Zapoczątkował dynastię wojskowych władców Japonii, która rządziła krajem przez ponad 250 lat.
Więcej podpowiedzi na naszym profilu na FB oraz na instagramie (akari_nauka_jezyka_japonskiego)
2. Postać z drugiego pytania była córką japońskiego polityka, pedagoga i pisarza, zwolennika westernizacji Japonii. Była pionierką w dziedzinie edukacji kobiet w Japonii w epoce Meiji. Jako sześciolatka wzięła udział w misji Iwakury (była najmłodszą uczestniczką wyprawy), a po jej zakończeniu pozostała w Stanach Zjednoczonych i tam kontynuowała naukę. Po powrocie do Japonii publikowała i dawała odczyty na temat konieczności poprawy pozycji kobiet w społeczeństwie. Z zamiarem zapewnienia równego dostępu do edukacji z zakresu sztuk wyzwolonych dla wszystkich chętnych kobiet, niezależnie od ich pochodzenia, założyła żeński uniwerytet Joshi Eigaku Juku.
3. To pytanie będzie łatwe 🙂 Japoński reżyser filmów anime i rysownik mangi. Jeden z założycieli Studia Ghibli. Wyreżyserował m.in. „Mój sąsiad Totoro”, „Księżniczka Mononoke”, „Spirited Away: W krainie bogów”czy „Ruchomy zamek Hauru”.
4. Jak nazywa się japońska piłkarka, pomocnik reprezentacji Japonii i zarazem rekordzistka pod względem występów oraz zdobytych bramek w reprezentacji? Dla ułatwienia dodamy, że zdobyła Złotą Piłkę FIFA 2011 (Ballon d’or 2011).
5. Jak nazywa się japoński pisarz, pedagog, tłumacz, przedsiębiorca i politolog, którego poglądy na temat władzy i instytucji publicznych wywarły wpływ na kierunek przemian zachodzących w gwałtownie zmieniającej się Japonii w epoce Meiji. Został uznany za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli japońskich i współtwórców współczesnej Japonii. Jest nazywany japońskim Wolterem. Jego wizerunek znajduje się na banknocie o nominale 10000 jenów.
6. Jak nazywa się japoński łyżwiarz figurowy, startujący w kategorii solistów, który dwukrotnie został mistrzem olimpijskim? Jest pierwszym w historii łyżwiarzem, który przekroczył barierę 100 punktów za program krótki, 200 punktów za program dowolny oraz 300 w punktacji łącznej. Jak dotąd 16 razy w swojej karierze ustanawiał nowy rekord świata.
7. Jak nazywa się dyplomata, który jest też nazywany japońskim Schindlerem? Podczas pracy w konsulacie Cesarstwa Japonii w Kownie, wielokrotnie łamiąc instrukcje otrzymane z Tokio, przyznawał wizy tranzytowe Żydom, chcącym uciec z terytorium Litwy po rozpoczęciu jej okupacji przez Armię Czerwoną w czerwcu 1940. Razem z żoną kontynuował ręczne wypisywanie wiz do 4. września 1940 r., kiedy to konsulat został zamknięty, poświęcając temu zajęciu 18-20 godzin dziennie.Według relacji świadków, nawet kiedy był już w pociągu, którym opuszczał Kowno, wypisywał wizy i wyrzucał je potrzebującym przez okno. Szacuje się, że dzięki niemu ocalało 2139-10000 ludzi, przy czym liczba ta nie obejmuje tzw. wiz rodzinnych, wystawianych na kilka osób.
8. Jak nazywa się japoński skoczek narciarski, wielokrotny medalista narciarskich mistrzostw świata, trzykrotny medalista olimpijski? Najstarszy indywidualny i drużynowy medalista w historii skoków narciarskich. Oficjalnie wpisany do Księgi rekordów Guinnessa rekordzista wśród skoczków w liczbie występów w konkursach Pucharu Świata.
9. Jak nazywał się jeden z japońskich bohaterów, żyjący w XIX w.? Marzył on o silnej i zjednoczonej Japonii, takiej, która byłaby w stanie odeprzeć ewentualne ataki z Zachodu – a przypomnijmy, że były do czasy ekspansji Zachodu i kolonizowania krajów w Afryce i Azji. Sposobem na umocnienie Japonii po latach izolacji miała być szeroko rozumiana modernizacja kraju i przywrócenie władzy cesarzowi. Odegrał znaczącą rolę w obaleniu siogunatu Tokugawa, pomagając w osiągnięciu porozumienia klanom, którym podlegały prowincje Satsuma i Chōshū. Jego działania przysporzyły mu wielu wrogów wśród zwolenników siogunatu, kilkukrotnie podejmowano próby zabicia go. Zginął 10 grudnia 1867 r., w wieku zaledwie 31 lat.
10. Bohater tego pytania to japoński aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz i malarz. Zdobywca wielu nagród. Wyreżyserował m.in. filmy takie jak „Hana-bi”, „Lalki” czy „Zatōichi”.
11. Numer 11 w naszym konkursie to japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej na język japoński. Jego dzieła przetłumaczono na wiele języków, również na język polski. Jest autorem m.in. „Kroniki ptaka nakręcacza” i „Norwegian Wood”.
12. Jak nazywa się japońska projektantka, założycielka Comme de Garçons i Dover Street Market? W uznaniu dla jej osiągnięć w projektowaniu mody, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zorganizowało wystawę zaprojektowanych przez nią strojów. Wystawa, którą można było oglądać w 2017 roku, prezentowała 140 strojów kobiecych, pochodzących z różnych okresów kariery bohaterki tego pytania.

Konkurs zakończony, zwycięzca nagrodzony, pora podać odpowiedzi na pytania konkursowe 🙂

1. TOKUGAWA Ieyasu
2. TSUDA Umeko
3. MIYAZAKI Hayao
4. SAWA Homare
5. FUKUZAWA Yukichi
6. HANYŪ Yuzuru
7. SUGIHARA Chiune
8. KASAI Noriaki
9. SAKAMOTO Ryōma
10. KITANO Takeshi
11. MURAKAMI Haruki
12. KAWAKUBO Rei

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *